Uçaklar Nasıl Uçar? PDF Yazdır e-Posta


Uçağa Etki Eden Kuvvetler


Kaldırma Kuvveti(LIFT)
Ağırlık ( GRAVITY / WEIGHT)
İtme / Çekme (THRUST)
Geri Sürükleme (DRAG)1. Kaldırma Kuvveti (LIFT)


Uçak ve helikopterlerin havada tutunmasını sağlayan bir kuvvettir. Uçaklarda bu kuvvet kanatlardan sağlanırken, helikopterlerde ise pervanelerden elde edilir.

Kaldırma kuvveti Bernoulli Prensibi ne dayanır. Bu prensibe göre bir akışkanın hızı arttıkça basıncı düşer.

Bir uçak kanadının etrafında belirli bir hızın üzerinde hava akımı oluşturulduğunda, kanat üst yüzeyinde kanat alt yüzeyine göre daha düşük basınç oluşur. Alt yüzeydeki basıncın yüksek olması ile kaldırma kuvveti elde edilir. Hava moleküllerini birer insan olarak düşünürsek, kanat alt yüzeyindeki insanlar kanat ön kenarı ile arka kenarı arasındaki düz mesafeyi yürüyerek geçerken, kavisli olması nedeniyle daha uzun olan üst yüzeyi aynı sürede geçebilmesi için üstteki insanın koşması gerekecektir.

2. Ağırlık (Gravity/Weight)


Kaldırma kuvvetinin tersi yönünde Dünya'nın merkezine dik olan kuvvettir. Uçağın yatay uçuşu esnasında Kaldırma kuvveti ağırlığa eşittir. Fakat yatışlı keskin dönüşlerde ve yere dik yapılan dairesel akrobatik manevralarda yerçekimi ivmesi: G etkisi ile uçağa binen yük artar. Örneğin beş G'lik bir etki yaratan dönüşte, bir ton ağırlığındaki bir uçağın ağırlığı 5G x 1 ton = 5 ton olur. Bu nedenle keskin dönüşlerde artan ağırlığa karşı kaldırma kuvvetini artırmak için ya hücum açısı artırılır ya da motorların gücü artırılır.

3. İtme / Çekme (Thrust)

Uçağın kanatlarında kaldırma kuvvetinin oluşması için kanadın etrafından belirli bir hız aralığında hava akımı geçmesi gerekir. Bu hava akımı motorlardan elde edilen kuvvet ile sağlanır ve Havacılıkta Thrust olarak adlandırılır.

4. Geri Sürükleme (Drag)

Uçağın hava akımına karşı gösterdiği dirençtir. Thrust yönünün tersi yönünde oluşur.

Kaynak: ucaktek.com

 

Yorumlar  

 
0 # profile 02-11-2018 18:35
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Menü


Üye PaneliZiyaretçi Sayacı

mod_vvisit_counterBugün :58
mod_vvisit_counterDün :179
mod_vvisit_counterBu Hafta :404
mod_vvisit_counterBu Ay :1295
mod_vvisit_counterToplam1125455
Şu anda 5 konuk çevrimiçi
The S5 Ultimate Drop Down is back! Use this drop down to wow your viewers and give them a truly unique visit when they come to your site! This is a great way to organize your data and free up valuable advertising space on your site. Simply publish any module to the positions drop_down_1, drop_down_2 or drop_down_3 and the S5 Ultimate Drop Down will automatically appear.

Featues:

  • Set your own drop down speed
  • Contains module positions drop_down_1, drop_down_2, drop_down_3
  • Auto adjust to the height of your content
  • Set your own open and close text
  • Fully powered by S5 Effects
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz